Given:
m(ar KN) = 2x + 151
m(ar LN) = 61°
m∠NMK = 2x + 45
To find:
m∠NMK
Solution:
By property of circle:
<em>If a tangent and a secant intersect outside a circle, then the measure of the angle formed is one-half the positive difference of the measures of the intercepted arcs.</em>



Multiply by 2 on both sides, we get


Subtract 90 from both sides.


Subtract 2x from both sides.



Substitute x= 0 in m∠NMK.
m∠NMK = 2x + 45
= 2(0) + 45
= 45
Therefore m∠NMK = 45.
That would be 30C4 - combinations of 4 from 30.
= 30*29*28*27
---------------- = 27,405 Answer
4 * 3 * 2 * 1
Answer:
A. f(s) = 2s + 34
B. Mole
C. f(s) = 2s + 54
Step-by-step explanation:
A. Its a prediction the 34 can be any number reasonably close to 25
B. Amount of substance - mole (mole)
c. f(s) = 2s + 54
Answer:
D. There is not enough evidence at the 5% significance level to indicate that one route gets Katy to work faster, on average, since 0 falls within the bounds of the confidence interval.
Step-by-step explanation:
At 5% confidence level, Katy found difference in mean commuting times (Route 1-Route 2) in minutes as (-1,9).
Since no difference in means (0 min) falls within the confidence level (-1,9), we can not reject the hypothesis that there is no difference in mean commuting times when using Route1 or Route2.
A <em>higher</em> significance level(10% etc) may lead a <em>shorter</em> confidence interval leaving 0 outside and may reach a conclusion that Route1 takes longer than Route2
Answer:
→[ Certain shade=red paint+ white paint]
→3 cups of red paint=7 cups of white paint
Dividing both side by 7,we get
→ 1 cup of white paint=3/7 cups of white paint
So, 3/7 of a cup should be added to 1 cup of white paint to make certain kind of shape.
Cups of white paint: Cups of red paint= 1. : 
k=
is constant of proportionality.