Answer:
c. 309
Step-by-step explanation:
Hello
to solve the problem we will use a rule of three
Step 1
82.5% ⇒ 254 emp
100% ⇒ xemp

x represents number of employees so it must be a positive integer
x=309
step 2
prove 1
x*(82.25/100)=308*(82.25/100)
82.25 % of x = 254.1525
x=254, ok
note:
It is rounded to 254 because the percentage given in the exercise is not accurate, it should be 82.20064725%
Have a great day.
Step-by-step explanation:
- Assume non-hypotenuse sides are 4 and 5, so tan =4/5=0.8 . Then hypotenuse is sqrt(16+25) = sqrt(41) So sides are 4,5,sqrt (41).

P.S :>

==================================
<em />
<em>"Associate with people who are likely to improve you."</em>
Answer:

Step-by-step explanation:
The water density is approximately 1 gram per cubic centimeter, which means that 1 gram of water occupies a volume of a cubic centimeter. Hence, 2.179 grams occupies a volume of 2.179 cubic centimeters.
Let assume volume occupied by the water has a cube-like shape, whose side has the following measure:
![l = \sqrt[3]{2.179\,m^{3}}](https://tex.z-dn.net/?f=l%20%3D%20%5Csqrt%5B3%5D%7B2.179%5C%2Cm%5E%7B3%7D%7D)
