Imagine a cake. OK? Now divide the cake in 2 equal pieces, each one is ½ of the cake.
Now divide each piece in 2 halves; each one is ¼ of the cake. Witch is largest? 1:2=0,5; 1:4=0,25. 0,5>0,25.
5:6=0,83333
29:36=0,80555
0,83>0,80 so 5/6 is the largest.
Do this for each group.
a.5/6
b.5/8
c.19/45
d.13/14
e.7/11
f.1/2
The cost of the tuitions will if you round off 43:000 it would $43
Answer:
The maximum number of pounds of potato salad that Charlie can buy is 0.375
Step-by-step explanation:
see the attached figure to better understand the problem
Let
a ----> the cost of one tuna sandwich
b ----> the cost of a bottle of apple juice
c ----> the cost per pound of potato salad
x ----> pounds of potato salad
we have



we know that
He wants to buy a tuna sandwich, a bottle of apple juice, and x pounds of potato salad and can spend up to $8
The inequality that represent this situation is

substitute the given values

Solve for x
Combine like terms

Subtract 6.50 both sides


Divide by 4 both sides


therefore
The maximum number of pounds of potato salad that Charlie can buy is 0.375
Answer: The greatest number of plates Lenin can prepare = 4
and there will be 3 chickens and 4 rolls in each plate.
Step-by-step explanation:
Given: Lenin is preparing dinner plates. He has 12 pieces of chicken and 16 rolls.
To make all the plates identical without any food left over, the greatest number of plates Lenin can prepare = G.C.D.(12,16)=4
The number of pieces of chicken in each plate = 
The number of pieces of rolls in each plate = 
So, the greatest number of plates Lenin can prepare = 4
and there will be 3 chickens and 4 rolls in each plate.
Answer:
-1.1 cups
Step-by-step explanation:
To find out how much was spent on the main bottle of detergent, we must add the expenses that were incurred in the wash.
The statement tells us that first there is an expense of 0.4 cups of laundry detergent while washing one load of laundry and 0.7 coupon another load, therefore this means that the change in the bottle would be:
(-0.4) + (-0.7) = -0.4 - 0.7 = -1.1 cups.
In other words, the main bottle would have 1.1 cups less, that is, -1.1 cups.