Answer:
$29.50
Step-by-step explanation:
First we need to find the tip
tip = pre tax bill * 10 %
tip = 25 * .10
tip =2.5
Next we need to find the tax
tax = pre tax bill * 8%
tax = 25 * .08
tax =2
Final bill = pre tax bill + tax + tip
Final bill = 25 + 2 + 2.5
=29.50
Answer:
Santana's thinking is not correct, because the correct translation is 2 units to the left, not right.
Step-by-step explanation:
I just got that question and I got it right.
Complex solutions, namely roots with a √(-1) or "i" in it, never come all by their lonesome, because an EVEN root like the square root, can have two roots that will yield the same radicand.
a good example for that will be √(4), well, (2)(2) is 4, so 2 is a root, but (-2)(-2) is also 4, therefore -2 is also a root, so you'd always get a pair of valid roots from an even root, like 2 or 4 or 6 and so on.
therefore, complex solutions or roots are never by their lonesome, their sister the conjugate is always with them, so if there's a root a + bi, her sister a - bi is also coming along too.
if complex solutions come in pairs, well, clearly a cubic equation can't yield 3 only.
Fifty-two billion, six hundred and thirty-four million, two hundred and seventy-five thousand, three hundred and nine.
Answer:
The p value for this case would be given by:
For this case since the p value is higher than the significance level given we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true proportion is not significantly different from 0.32 or 32 %
Step-by-step explanation:
Information given
n=750 represent the random sample taken
estimated proportion of people who thought the economy is getting worse
is the value that we want to verify
represent the significance level
z would represent the statistic
represent the p value
Hypothesis to test
We want to check if the true proportion of interest is equal to 0.32 or not.:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The statistic would be given by:
(1)
Replacing we got:
The p value for this case would be given by:
For this case since the p value is higher than the significance level given we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true proportion is not significantly different from 0.32 or 32 %