You need to attach the article or tell us the title of it
Hello!
If the frequency of a radio station is 88.1 MHz, the wavelength of the wave used by this radio station for its broadcast is 3.403 m
<h2>Why?</h2>
We are going to use the following equation that shows the relation of the frequency of a wave with its wavelength, knowing that radio waves are electromagnetic waves and they travel at the speed of light (299 792 458 m/s):

Have a nice day!
No, because an atom consists of two main parts and three subatomic
particles, protons, neutrons, and electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not effect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.
Problem One
You will use both m * c * deltaT and H = m * heat of fusion.
Givens
m = 12.4 grams
c = 0.1291
t1 = 26oC
t2 = 1204
heat of fusion (H_f) = 63.5 J/grams.
Equation
H = m * c * deltaT + m * H_f
Solution
H = 12.4 * 0.1291 * (1063 - 26) + 12.4 * 63.5
H = 1660.1 + 787.4
H = 2447.5 or 2447.47 is the exact answer. I have to leave the rounding to you. I have no idea where to round it although I suspect 2450 would be right for 3 sig digs.
Problem Two
Formula and Givens
t1 = 14.5
t2 = 50.0
E = 5680
c = 4.186
m = ??
E = m c * deltaT
Solution
5680 = m * 4.186 * (50 - 14.5)
5680 = m * 4.186 * (35.5)
5680 = m * 148.603 * m
m = 5680 / 148.603
m = 38.22 grams That isn't very much. Be very sure you are working in joules. You'd leave that many grams in the kettle after drying it thoroughly.
m = 38.2 to 3 sig digs.