<span>The question says,'which statement best describes how an ionic bond forms. The correct option is A. Ionic bonds are formed as a result of complete transfer of electrovalence electrons from one atom to another. The atom that donate the electron become a positively charged ion while the atom that received the atom become a negatively charged ion.</span>
Answer:
The answer is: 51.8 g (86% of serving size)
Explanation:
In order to solve the problem, we have to first determine the number of moles there are in 11.0 g of sucrose. Sucrose has a molecular weight of 342 g (we calculate this from the molar mass of the elements : 12 x 12 g/mol C + 22 x 1 g/mol H + 11 x 16 g/mol O). So, we divide the mass (11.0 g) into the molecular weight of sucrose:
11.0 g sucrose x 1 mol/342 g sucrose= 0.032 mol
We have 0.032 mol of sucrose in a serving of 60 g. But we need less moles (0.0278 mol):
0.032 mol ------------ 60 g serving
0.0278 mol------------ x= 0.0278 mol x 60 g serving/0.032 mol
x= 51.8 g
So, lesser than 1 serving of 60 g must be eaten to consume 0.0278 mol os sucrose. Exactly, 51.8 g (which stands for a 86% of the serving size).
Hello!
If the frequency of a radio station is 88.1 MHz, the wavelength of the wave used by this radio station for its broadcast is 3.403 m
<h2>Why?</h2>
We are going to use the following equation that shows the relation of the frequency of a wave with its wavelength, knowing that radio waves are electromagnetic waves and they travel at the speed of light (299 792 458 m/s):

Have a nice day!
The percent A by mass for substance AB =<u> 75%</u>
<h3>Further explanation</h3>
Proust states the Comparative Law that compounds are formed from elements with the same Mass Comparison, so that compounds have a fixed composition of elements
Empirical formula is the mole ratio of compounds forming elements.
From Substance AB₂ is 60.0% A by mass.
Let's say that AB₂ mass = 100 gram, then
mass A = 60 gram
mass B = 40 gram : 2 (coefficient in compound AB₂ = 2) = 20 gram
In compound AB:
Total mass = mass A + mass B
Total mass = 60 + 20 grams = 80 grams
Then the percentage of compound A = (60: 80) = 75%
<h3>Learn more</h3>
Grams of KO₂ needed to form O₂
brainly.com/question/2823257
Keywords : percent mass, substance
#LearnwithBrainly