Answer:
The freezing point will be 
Explanation:
The depression in freezing point is a colligative property.
It is related to molality as:

Where
Kf= 
the molality is calculated as:




Depression in freezing point = 
The new freezing point = 
2.10 x 10^-10 M. Ans
pH + pOH = 14
Where, pOH is the power of hydroxide ion concentration and pH is the power of concetration of the H+ ion.
Now, pOH = 14 - 4.32
= 9.68
Now, the concentration of [H+] is 10-7 M, then pH is 7 and for [OH-] = 10-7 M, the pOH is also 7.
Now, pOH = -log[OH-]
[OH-] = 10^- pOH
= 10^-9.68
= 2.10 x 10^-10 M
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g
Explanation:
It is known that 1 gram contains 1000 milligrams. And, mathematically we can represent it as follows.
or 
So, when we have to convert grams into milligrams then we simply multiply the digit with 1000. And, if we have to convert a digit from milligrams to grams then we simply divide it by 1000.
Answer: The questions looks unclear
Explanation: Periodic table is a table that contains elements arranged according to their increasing atomic number.
1. D belongs to group 4
E. Belongs to group 7
B belongs to group 1
A belongs to group 8. A noble gas.
R belongs to group 3. K belongs to group 6 C belongs to group 1. H belongs to group 8