Answer with explanation:
Given : Sample mean =
Standard deviation : 
Sample size : n = 36
Claim : 
∴ 

Since the alternative hypothesis is two tail , then the test is two tail test.
By using a z statistic and a 0.05 level of significance. Reject
if z < -1.960 or is z> 1.960.
Then , the test static for population mean is given by :-


We reject
since
. We have statistically significant evidence at
to show that the mean amount of garbage per bin is not different from 50.
In your problem:
p = 18.3% = 0.183
n = 130
The standard error can be calculated by the formula:
SE = √[p · (1 - p) / n]
= √[0.183 · (1 - 0.183) / 130]
= 0.0339
The standard error of the proportion is 0.034.
Answer:
x = 9
Step-by-step explanation:
Take the angle of LOJ (3x) and JOK (2x+12).
LOJ + JOK = LOK.
LOK = 57.
So, 3x + 2x + 12 = 57
3x + 2x = 5x
5x + 12 = 57
57 - 12 = 45
5x = 45
x= 9
Answer:
The greatest value is "e"
Step-by-step explanation:
We have the following equations:
a. 1.31 a = f
b. 1.12b=f
c. 1.01c=f
d. 0.98d=f
e. 0.31e =f
Then solving for "a", "b", "c", "d" and "e" we have:
a. a = f /1.31
b. b=f/1.12
c. c=f /1.01
d. d=f / 0.98
e. e=f / 0.31
Now, given that in all the equations "f" represents the same number, the gratest value it's going to be the option in which "f" is divided by the smaller number.
The option in which f is divided by the less number is option e because, in this case, f is divided by 0.31.