First you need to know the formula of the Resistance(R) of a conductor, which is:

-- (A)
Where,
R = Resistance of the wire = ?
K = Specific resistance of the wire(In this case Aluminum at 68°F) = 17.02 ohm-circular-mil-foot
L = Length of the wire(in feet)
CM = Circular mil Area(In inches)
Now in order to use the above formula(A), we have to first convert TWO quantities:
1) The length of the wire(from miles to feet)
2) Mils to Circular mil Area
1.
The length of the wire given = 2 miles
The length of the wire(In feet) = 10560 ft
2.
Since the mils given = 100 mils.
Therefore,
Circular mils(Circular mil Area) = mils x mils = 100 x 100 = 10000
Now plug-in the values in equation(A):
A=> R =

R = 17.97 ohms
Ans: Resistance of the aluminum wire = 17.97 ohms.-i
Answer: 1045 cm of red ribbon and 1045 cm of yellow ribbon
<u>Step-by-step explanation:</u>
Let R represent the amount red ribbon and Y represent the amouont of yellow ribbon.
- bought the same lengths of red and yellow: R = Y
- after used 286 of red, yellow is 5 times the remaining red; 5(R - 836) = Y
Use substitution method to solve:
5(R - 836) = R
5R - 4180 = R <em>distributed 5 on the left side</em>
4R - 4180 = 0 <em>subtracted R from both sides</em>
4R = 4180 <em>added 4180 to both sides</em>
R = 1045 <em>divided both sides by 4</em>
Answer:
For this case the value of r = -0.66
Now we can calculate the determination coeffcient:

And then we can conclude that 43.56% of the variation in y can be explained by the explanatory variable
And then 100-43.56 = 56.44 % of the variation in y that cannot be explained by the explanatory variable
Step-by-step explanation:
For this case we need to calculate the slope with the following formula:
Where:
And we can find the intercept using this:
And the model obtained for this case is:

The correlation coefficient is a "statistical measure that calculates the strength of the relationship between the relative movements of two variables". It's denoted by r and its always between -1 and 1.
And in order to calculate the correlation coefficient we can use this formula:
For this case the value of r = -0.66
Now we can calculate the determination coeffcient:

And then we can conclude that 43.56% of the variation in y can be explained by the explanatory variable
And then 100-43.56 = 56.44 % of the variation in y that cannot be explained by the explanatory variable
Ok so, if miriam has 5 toys and 4 snacks in 4 bags she would have 36 items in total. 5+4=9 9x4=36
So, If luz has 6 toys in 3 bags there would be 6 snacks because 6+6= 12 and 12x3=36 ;)
Well, from what you’ve posted, it seems that a negative value cannot be accepted since that would imply she has gone underwater. She also cannot go above 300 feet since she is going downwards from a max height.