Answer:
Step-by-step explanation:
2c-1/3=4 1/6
(1/3 x 2= 2/6)
2c= 3 5/6
(6 x 3 + 5)
2c=23
c=11.5 or 11 1/2
So, there are 48 states, let's divide them into 16 groups (because 7+9=16)
48/16=3
so that means there are 16 groups of 3 states.
and those groups are in a ratio of 7:9, seven to 9 groups.
I assume that the 7 refers to the states that border an ocean, then the number of states will be 7*3=21
Answer: 34.2%
Step-by-step explanation:
76% of undergrads in The College
45% of those are male (since 55% female)
.76 x .45 = 34.2% of all undergrads are males in The College
Conditional probability is a measure of probability of an event given that another event has occurred.
P ( A\ B ) = P ( A ∩ B ) / P ( B ) - the conditional probability of A given B
P ( A ∩ B ) = 0.41; P ( B ) = 0.59
P ( A \ B ) = 0.41 / 0.59 = 0.6949152 ≈ 0.69
Answer: B ) 0.69
All transportation (bus, cab, train) are all similarly likely to be selected, and 1 of them must be selected at morning and evening, so we get: P (bus) = P (cab) = P (train) = 1/3. We also have P(no cab in evening) = P(no cab at morning) = 2/3
Now, P(using cab exactly once) = P(cab at morning and no cab in the evening) + P(no cab at morning and cab in the evening)
= P(cab, no cab) + P(no cab, cab)
= 1/3 * 2/3 + 2/3 * 1/3
= 2/9 + 2/9
= 4/9
Probability that Elizabeth uses a cab only once is 4/9.