Answer:
$464
Step-by-step explanation:
frickin nerds
3.6 customers x customers
-------------------- = ----------------
.5 hours 7.5 hours
using cross products
3.6 * 7.5 = x * .5
divide by .5 on each side
3.6 * 7.5 / .5 =x
54 =x
You can help 54 customers
Given:
Spoilage rate of fruits = 9% = 0.09
To find:
Amount of fruits to be order to have 100 pounds of peaches and considering the spoilage rate.
Solution:
Let the required amount of fruits you should order be x.
So, spoiled fruits = 9% of x = 0.09x
He would like to have 100 pounds of peaches to sell.


Divide both sides by 0.91.



The required amount of fruits to be order is 110 lbs. Therefore, the correct option is D.
Answer:
Upstream
5.2=(x-y)5
Downstream
5.2=(x+y)2.5
Step-by-step explanation:
Answer:
a) 0.05
b) 0.9826
c) 0.000039308
Step-by-step explanation:
a) 
b) For two minutes, the mean is doubled, hence it is 6. In order to calculate the probability of al least two calls arriving, we calculate first the probability of the complementary event: At most 1 call will arrive. For that probability, we need to sum the probabilities of 0 and 1.


Hence,

c) For five minutes the mean is 15. We need to sum the probabilities of 0, 1 and 2.


As a result,

Practically 0