Hope this helps but I think it might be:
Part A: c=0.75p
the cost of shipping for 2 pounds
c=0.75p
c=0.75*2
c=$1.50
Part B: c=0.05p
Answer:
60 feet
Step-by-step explanation:
The slope of the roof is the vertical distance over the horizontal distance. This means for very 7 feet vertical the roof spreads out 2 feet horizontal. So if the roof is 210 feet vertical, then the horizontal will be _____.
This is found by setting up a proportionand solving for the unknown distance.

7y = 2*210
7y = 420
y = 60
The horizontal distance will be 60 feet.
Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
I believe the answer would be 4.2.
Add all the points together and divide by 10
Answer:
50y^4x/49
Step-by-step explanation:
y^3/98
((100* y^3/98 * x) * y
2.1 y^3 * y^1=y^(3+1)=y^4