Answer:
Option D is correct.
An equation: h = 28000 -2000m
Step-by-step explanation:
Let h represents the height of the airplane and m represents the minutes.
As per the given statement: An airplane 28,000 feet above ground begins descending at a constant rate of 2,000 feet per minute.
At ground m = 0
h(0) = 28000 feet.
⇒ An airplane descending at a constant rate (r) = - 2000 feet per minute
then,
height(h) of the airplane after m minutes is given by:
h(m) = 28000 - rm ; where r is the rate descending at constant rate and m is the minutes.
Substitute the given values we get;
h(m)= 28000 -2000m
Therefore, an equation which gives the height, h of the airplane after m minutes is; h = 28000 -2000m
Answer:
the probability that the exceeded 65 = 0.3707
The average score of the 36 golfers exceeded 65
= 36 X 0.3707 = 13.3452
Step-by-step explanation:
<u>Step 1</u>:-
The average score of all golfers for a particular course has a mean of 64 and a standard deviation of 3.
mean (μ) = 64
standard deviation (σ) =3
by using normal distribution
given (μ) = 64 and (σ) =3
i) when x =65

P( X≥ 65) = P(z≥0.33)
= 0.5 - A(z₁)
= 0.5 - 0.1293 (see normal table)
= 0.3707
The average score of the 36 golfers exceeded 65
= 36 X 0.3707 = 13.3452
Umm 8/12 or 2/3 .......................................................................
Answer:
1/8
Step-by-step explanation:
1/2= 4(1/2) = 4/8
4/8+3/8= 7/8
7/8 + 1/8 = 1
We have been given an equation
. We are asked to solve the equation for t.
First of all, we will divide both sides of equation by a.


Now we will take natural log on both sides.

Using natural log property
, we will get:

We know that
, so we will get:


Now we will divide both sides by c as:


Therefore, our solution would be
.