(I'm going to use brackets as my absolute value bars lol)
[5 x -3]
[-15]
=15
Malcolm maximum speed is 200 km/h and Ravi maximum speed is 320 km/h
Step-by-step explanation:
Lets assume Malcolm maximum speed to be M km/h and Ravi maximum speed to be R km/h
Average of their maximum speed is; (M+R)/2 =260 km/h
This can be simplified to M+R= 260*2
M+R = 520.......................................(I)
When Malcolm's speed is doubled,
2M=R+80 km/h ----------------------(ii)
The two equations are;
M+R = 520 ------ M=520-R ----(i)
2M=R+80 ---------------------------(ii)
Replacing M with (i) above
2M=R+80
2(520-R) =R+80
1040 -2R =R+80
1040-80 = R+2R
960 = 3R
960/3 =R
320 =R
M+R =520
M=520-320 =200
Malcolm maximum speed is 200 km/h and Ravi maximum speed is 320 km/h
Learn More
Simultaneous equations:brainly.com/question/12919422
Keywords: Average, maximum, speeds, doubled,
#LearnwithBrainly
Answer:
How many standard deviations above the mean is 14,500 hours? 1.25 1.5 2.5 Using the standard normal table, the probability that Seth's light bulb will last no more than 14,500 (P(z ≤ 1.25)) hours is about ✔ 89% .
Answer: The required inequality is
and its solution is 
Step-by-step explanation: Given that Mustafa, Heloise, and Gia have written more than a combined total of 22 articles for the school newspaper.
Also, Heloise has written
as many articles as Mustafa has and Gia has written
as many articles as Mustafa has.
We are to write an inequality to determine the number of articles, m, Mustafa could have written for the school newspaper. Also, to solve the inequality.
Since m denotes the number of articles that Mustafa could have written. Then, according to the given information, we have

And the solution of the above inequality is as follows :

Thus, the required inequality is
and its solution is 