Answer:
A. Implementing a job rotation program
Explanation:
Implementing a job rotation program basically gives a view of the entire business, it cross-train employees and nurtures a future talent for improvement. It can be beneficial to both employer and employee.
Answer:
c. Debit Cash $745; credit Note Receivable $745.
Explanation:
It is very difficult to understand your question since it is typed in a very complex manner. I have attached a screen shot that contains the similar question, it helped me and will help others to understand the data given.
a. This entry has already been recorded in the company's accounts. It should be reconciled with the Bank Account.
b. A miscellaneous expense has been incurred but it was paid and not on credit.
c. Correct Entry. As you can see that a Note Receivable has been collected by bank from customer. So, we have to increase the Cash balance by debiting it and remove the receivables by crediting it.
d. Sales transaction is never a part of Bank Reconciliation.
e. $745 has been collected from customer and not paid to vendor. The amount paid is $1,730 which is already recorded in the Books.
Answer:
$2,115
Explanation:
Lexington Company's Year 2 net cash flow from financing activities = cash received from issuing stocks minus bank loan payments - distributed dividends
net cash flow from financing activities = $1,250 (from additional stock) - $1,825 (bank payments) - $1,540 (dividends paid) = $2,115
Answer:
Price of bond=948.8583731
Explanation:
<em>The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
</em>
Value of Bond = PV of interest + PV of RV
Semi-annual interest = 8.6% × 1,000 × 1/2 =43
Semi-annual yield = 9.4%/2=4.7
%
<em>PV of interest payment</em>
PV = A (1- (1+r)^(-n))/r
A- 43, r-0.047, n- 20
= 43× (1-(1.047)^(-10)/0.047)
= 549.7724893
<em>PV of redemption Value</em>
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.047, n- 20
PV = 1,000 × 1.047^(-20)
PV = 399.0858837
Price of Bond
549.772 + 399.085
=948.8583731
Answer: These can be explained as follows :-
Explanation: A.Causes of environmental problems :-
1. Urbanization
2. Deforestation
3. Overpopulation
4. Waste production
5. Industrialization
B. Poverty means a state of an individual in which he is not able to fulfill his or her basic necessities of life.
Usually poor people are not well educated and are not very ware about the cleanliness around them, they pollute rivers, forest and other natural resources.
The wealthy folks on the other hand, demand more goods and services leading to exploitation of natural resources.
C. People in toady's time period are not very aware about the environmental problems occurring due to heavy consumption of certain goods, inclusion of environment cost will lead to consumer awareness and it might work for the betterment of earth.