Answer/Step-by-step explanation:
The ratio of the enlargement to the original = A'E' to AE = A'E':AE = A'E'/AE
AE = 2.5
A'E' = 4
Ratio of the enlargement to the original = 4:2.5 = 1.6:1
To convert to percentage, divide 4 by 2.5 and multiply by 100.



Answer:
x = 12
Step-by-step explanation:
If Mary spent $45 altogether,
then she bought lunch for $9
so our equation now is
$45 = $9 + 3x
It is 3x because he bought 3 shirts and we used x because we didnt
now how much the price of those shirts were
$45 = $9 +3x
$45 - $9 = 3x
$45 - $9 = $36
$36 = 3x
$36 / 3 = 12
x = 12
Please mark this answer as the brainliest
In case you can't find
(1 * 10^-6)*(7.5 * 10^18) = (1*7.5) * 10^(-6+18) = 7.5*10^12
in your head, your calculator can help.
rule says that 28 % of your total income should be spent on Housing finances and 36 % of your gross total income should be spend for Debts.
Annual Salary = $ 60,750
Maximum mortgage payment=28% of $ 60,750

Maximum ,mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $60,750= $ 1,701.00→→→Option (C)