Answer: The answer is 11 (A)
Step-by-step explanation:
Answer: Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Let A be the event of getting a faulty switch.
Let B be the event of getting a defective cord.
Here, P(A∪B) = 4% = 0.04
P(A∩B) = 0.1% = 0.001
P(A) = 2.5% = 0.025
We need to find P(B):
As we know that

Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.
Answer:
Three-fifths
Step-by-step explanation:
The picture of the question in the attached figure
we know that
The probability that a randomly chosen point on the grid below is in the blue area is equal to dividing the number of blue squares by the total number of squares
Let
x -----> the number of blue squares
y ----> the total number of squares
so

we have

substitute

simplify

therefore
Three-fifths
A. The answer is yes, because the distribution is approximately a bell curve.