Given that,
Temperature, T = 1500 K
Wavelength, 
To find,
The energy of one photon of this light.
Solution,
We know that, the energy of a photon is given by the formula as follows :

So, the required energy is
.
Answer:
No, the puddle was formed because of the sun, because if there was snow and it rained then it would have turned slippery or icy
I just did guessed on the question and got it right. The answer is kinetic energy.
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
A) state with reasons
From the description we can conclude that the compound is a binary salt. Binary salts are form by a metal and a non metal, one of their characteristics is that the elements are attached by an ionic bond.
i) the physical properties of ZBr2 at room temperature
Crystals, high fusion and boiling points, they conduct water when dissolved in water, they are soluble in water but not in gasoline.
ii) whether z is a metal or non metal.
Z is a metal
Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³