Answer:
75 in coupons.
250 in dividends.
profit of 600 - 425 = 175 from her stock investment.
her total income is 250 + 75 + 175 = 500.
if all of this is taxed at 10%, then her tax will be 500 * .1 = 50.
5x=25 could be one.
25/x-3=2 is another.
And the last one could be x/85+7=24
What is the probability that a student with a GPA below 3.0 does not enjoy school?
Only 15/60 below 3.0 enjoy school.
Rounded, that equals 25%.
Therefore, there is a 75% probability that a student with a GPA below 3.0 does not enjoy school.
Answer:
Family will save 3600 gallons of water by replacing the shower-heads.
Step-by-step explanation:
Number of family members in a family = 5
Each member of the family averages shower per day = 8 minutes
Total time for shower = 5×8 = 40 minutes
With a 5 gallon shower-heads each member will use water in a day = 5×40 = 200 gallons
Water consumption in 30 days = 200×30 = 6000 gallons per month
After replacing the shower-heads with 2 gallons per minute shower-heads family will use the amount of water = 40×2= 80 gallons per day
Water used in one month = 80×30 = 2400 gallons
Now water save by the family in 30-day period = 6000 - 2400 = 3600 gallons
Therefore, family will use 3600 gallons less water by replacing the water saving water heads.
Answer:
12 pencils in each package.
Step-by-step explanation:
Given:
Ethan bought 4 packages of pencils.
No of Packages = 4
No of pencils given to friend = 8 pencils
No of pencils left over =40 pencils
∴Total Number of Pencils = No of pencils given to friend + No of pencils left over =
Total Number of pencils in each package = 