So for number there are 6 possible outcomes nad 5 is one of them so 1/6
He next one there are 2 outcomes and heads is 1 outcome so 1/2
For the next one you have to multiply them together so you get 1/12
And the events are independent because whatever you roll on the die won’t affect the coin(it actually does on a very small scale but I don’t think you go into that much detail for high school maths)
For this case what we can do is the following rule of three:
24.3 -----> 130%
x ---------> 100%
We clear the value of x:
x = (100/130) * (24.3)
x = 18.7 grams
Answer:
the current mass of the object was:
x = 18.7 grams
25% because u have to divide the diameter of the logo to get the radius.
This is the concept of sinusoidal, to solve the question we proceed as follows;
Using the formula;
g(t)=offset+A*sin[(2πt)/T+Delay]
From sinusoidal theory, the time from trough to crest is normally half the period of the wave form. Such that T=2.5
The pick magnitude is given by:
Trough-Crest=
2.1-1.5=0.6 m
amplitude=1/2(Trough-Crest)
=1/2*0.6
=0.3
The offset to the center of the circle is 0.3+1.5=1.8
Since the delay is at -π/2 the wave will start at the trough at [time,t=0]
substituting the above in our formula we get:
g(t)=1.8+(0.3)sin[(2*π*t)/2.5]-π/2]
g(t)=1.8+0.3sin[(0.8πt)/T-π/2]
The answer to your question is,
To break even, the drama club must sell 1000 copies.
-Mabel <3