The mean is 36 and the standard deviation is 5.02.
The mean is given by
μ = np = 120*0.3 = 36.
The standard deviation is given by
σ = √(n*p*(1-p)) = √(120*0.3*0.7) = √25.2 = 5.02.
Is this math? if so let me know maybe I could try to help
Answer:
$2278.846
Step-by-step explanation:
Given the following commision steps :
8% on first $1000;
12% next $2000;
20% on sales above $3000
Recorded sales for a week :
Monday $1500.00
Tuesday $3000.00
Wednesday $ 970.00
Thursday $4563.81
Friday $2760.42
This assu es that commision is calculated after weekly sales:
Total:
(1500 + 3000 + 970 + 4563.81 + 2760.42)
= $12794.23
8% on first $1000
0.08 × $1000 = $80
12% of $2000 = $240
20% of $(12794.23 - 3000)
= 0.2 × 9794.23
= 1958.846
Total commision for the week :
$(80 + 240 + 1958.846)
= $2278.846
The positive trend among the homework scores and the test scores would reveal that if a student does well in homework, he is likely to do well in exams. This can be explained in the sense that the homework will serve as the practice for the student before finally taking the exam.
A score of 85 would be 1 standard deviation from the mean, 74. Using the 68-95-99.7 rule, we know that 68% of normally distributed data falls within 1 standard deviation of the mean. This means that 100%-68% = 32% of the data is either higher or lower. 32/2 = 16% of the data will be higher than 1 standard deviation from the mean and 16% of the data will be lower than 1 standard deviation from the mean. This means that 16% of the graduating seniors should have a score above 85%.