Answer:
I believe the answer may be 9xy2 - 6x2y + 5x3
Step-by-step explanation:
Answer:
7.2 volts
Step-by-step explanation:
3% of 240 is ...
0.03 × 240 = 3 × 2.40 = 7.20
The maximum allowable drop on a 240-volt circuit is 7.2 volts.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
(whole string length) ÷ (1.1 cm pieces)
5.093 ÷ 1.1 = <u>4</u>.63
The answer, 4.63 is a whole number, 4, plus a remaninder of 63/100.
The whole number part, the 4, is the answer.
Answer:
d
Step-by-step explanation:
Solution:-
The experimental unit is the physical entity which can be assigned, at random, to a treatment. ( The treatment in our scenario is the effect of two types of fertilizers Type A and Type B on the plants )
- Commonly it is an individual animal - plant. The experimental unit is also the unit of statistical analysis. ( statistical analysis is done on the plants divided into two groups: Group 1 and Group 2 )
- However, any two experimental units must be capable of receiving different treatments. ( Group 1 - Type A fertilizer ) & ( Group 2 - Type B fertilizer ).
Answer: The experimental unit are the two groups ( Group 1 and Group 2 ) each consists of 20 plants.
Answer:
P(X=2|X≥1) = 0.0199973.
Step-by-step explanation:
The chance that each of the three children is allergic to peanuts is independent. Each with a chance of 2% = 0.02.
X follows a binomial distribution with
- 3 trials, and
- a chance of "success" of 2% = 0.02.
.
The event
includes
In other words,
implies that
.
.
.
.