Answer:
C = 420/h + 400
Step-by-step explanation:
Let s be the side of the square base.
Let h be the height
Volume = s*h
20 = s*h
s = 20/h
Cost of glass is
5(20/h) + 5(4* h*20/h)
= 100/h + 400
Cost of frame is
2*4(20/h) + 2*4(20/h)
= 160/h + 160/h
= 320/h
Total cost = C
C = cost of glass + cost of frame
C = 100/h + 400 + 320/h
C = 420/h + 400
In this case, Maria is rent a kayaks that charge a $10 upfront fee, with an hourly rate of $7.50. Then the equation of the price should look like this: f(x)= 10+7.5x
If Maria has a total money of 70$, then the duration of rent should be:
f(x)= 10+7.5x
70= 10+ 7.5x
7.5x= 70-10
x= 60/7.5= 8 hours
Tom would more than likely want to put his money in a bank where it can earn interests.