The height of statue is 12.2 inches in Troy's drawing.
Step-by-step explanation:
Given,
Actual height of statue = 305 feet
Scale used by Troy;
25 feet = 1 inch
1 feet = 
305 feet = 
305 feet = 
305 feet = 12.2 inches
The height of statue is 12.2 inches in Troy's drawing.
Keywords: unit rate, division
Learn more about unit rate at:
#LearnwithBrainly
I'm going to assume that you meant 450kg for the combined weight, 190kg more and 3 Llamas. I'm pretty sure Llamas and Okapis don't weigh 450450450kg (that's 993,073,252 pounds). :)
x= Okapi weight
y= Llama weight
EQUATIONS:
There are 2 equations to be written:
1) 450kg is equal to the weight of one Okapi and one Llama
450kg= x + y
2) The weight of 3 llamas is equal to the weight of one Okapi plus 190kg.
3y=190kg + x
STEP 1:
Solve for one variable in one equation and substitute the answer in the other equation.
450kg= x + y
Subtract y from both sides
450-y =x
STEP 2:
Substitute (450-y) in second equation in place of x to solve for y.
3y=190kg + x
3y=190 + (450-y)
3y=640 -y
add y to both sides
4y=640
divide both sides by 4
y=160kg Llama weight
STEP 3:
Substitute 160kg in either equation to solve for x.
3y=190kg + x
3(160)=190 + x
480=190 + x
Subtract both sides by 190
290= x
x= 290kg Okapi weight
CHECK:
3y=190kg + x
3(160)=190 + 290
480=480
Hope this helps! :)
The greatest area he can fence is 64 ft².
In order to maximize area and minimize perimeter, we use dimensions that are as close to equivalent as possible. 32 feet of fence for 4 sides gives us 8 feet of fence per side. We would have a square whose side length is 8; the area would be 8*8 = 64.
Answer: 5 gallons
Step-by-step explanation:
There are 3 x's on the graph for 1/4, so 1/4 times 3=3/4
There are 2 x's on the graph for 3/8, so 3/8 times 2=3/4
There are 4 x's on the graph for 5/8, so 5/8 times 4=5/2
There is only 1 x for 1, so it will remain 1.
So if you add these up,
3/4+3/4+5/2+1
6/4+10/4+1
16/4+1
4+1
There is 5 gallons of sap produced that day.
Hope this helped!
Answer:
The of depression between the cliff and the boat is 48.74 degrees.
Step-by-step explanation:
We have,
Height of the cliff is 200 foot
Distance of boat from the cliff is 175 feet
It is required to find the angle of depression between the cliff and the boat.
Here, 200 foot is perpendicular distance and 175 is base.
Using trigonometry :

So, the of depression between the cliff and the boat is 48.74 degrees.