answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrMuchimi
2 years ago
9

Llene is making smoothies.The recipe calls for 1 1/4 cups of strawberries, How many cups of strawberries, written as a fraction

greater than one, are used in the recipe?
Mathematics
2 answers:
Blizzard [7]2 years ago
7 0
Yes, but the answer I think the question is asking for is 5/4, not 1 1/4 since a fraction greater than one is usually that the numerator is greater than the denominator or known as a improper fraction. I'm not sure if my answer is correct but I think it is.
zalisa [80]2 years ago
6 0
22/8 because it would be equivalent to 11/4. If you multiply 11/4 by 2 you would get 22/8.
You might be interested in
Noah received a $500 signing bonus when he accepted a job as a paralegal. If he makes $28 an hour, which equation models Noah's
sveta [45]
A. Y= 28x + 500

The answer is A
4 0
2 years ago
Q#1:The volume of a cube is 46656 cubic metres.Find the length of each side?
Lady_Fox [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

1) To find the cube root of a number prime factorize

46656 = 2*2*2*2*2*2 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3

\sqrt[3]{46656}=\sqrt[3]{2*2*2*2*2*2*3*3*3*3*3*3}  =2*2*3*3 = 36

Length of each side = 36 m

Q) i) -512 = (-8) * (-8)*(-8)

-512 is a cube number

v) -17576 = (-26) * (-26)*(-26)

        -17576 is cube number

3 0
1 year ago
Bernie helped design a magician costume for a school play. He used 5.75 feet of ribbon for the magician's wand. He used 11.75 fe
Nonamiya [84]

Answer:

The ribbon cost per foot $0.6 per foot

Step-by-step explanation:

Total number of ribbon used = (5.75 + 11.75) = 17.50 feet

17.50 feet of ribbon cost = $10.50

1 foot of ribbon cost = x

Cross Multiply

17.50 × x = 1 foot × $10.50

x = 1 foot × 10.50/17.50

x = $0.6

The ribbon cost per foot $0.6 per foot

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of 3 accidents in 12 months
Wewaii [24]
Simplify 3 to 12 Divide 3 1 to 4 So the answer is 1 car accident in 4 month ~JZ Hope it helps you out there
7 0
2 years ago
Read 3 more answers
One factor of the polynomial x^3 − 7x^2 + 13x − 3 is (x − 3). What is the other factor of the polynomial? (Note: Use long or syn
Elden [556K]

Answer:

Option (B)

Step-by-step explanation:

Given polynomial in the question is,

x³ - 7x² + 13x - 3

One factor of the polynomial is (x - 3).

That means x = 3 is a zero factor of the polynomial.

For the other factor,

By using synthetic division,

3 |   1         -7           13           -3

 

   <u>               3           -12          3   </u>

     1          -4            1            0

= (x² - 4x + 1)(x - 3)

Therefore, the other factor of the polynomial is (x² - 4x + 1).

Option (B) will be the answer.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What property would you use first to solve 1/2x-6=10? Explain
    7·2 answers
  • Ana wrote four statements to describe circle S. Statements: AB is a diameter. ST , SP and SQ are radii. SQ = 12 cm PQ = 12 cm Ar
    8·1 answer
  • 3.4.4 Journal: Exponential vs. Quadratic
    6·1 answer
  • Jeremy wants to give a 20% gratuity to his cab driver. His fare was $35.50. What is the total amount he will pay the driver?
    15·2 answers
  • A line passes through the points (p, a) and (p, –a) where p and a are real numbers and p ≠ 0. Describe each of the following. Ex
    8·1 answer
  • Al purchases a speedboat costing $24,500. State taxes are 5.5% and federal excise tax is 13%. What is the total purchase price?
    10·1 answer
  • An investment firm offers three types of equity investments,
    15·2 answers
  • For a client, a landscaper purchases 3 oak trees and 4 maple trees for $380. For his own home, the landscaper purchases 2 oak tr
    13·1 answer
  • Which shows the image of ΔRST after the rotation (x, y) → (y, –x)? On a coordinate plane, a triangle has points R (negative 2, 1
    8·2 answers
  • Tom and jerry have to stuff and seal 63 envelopes for a new marketing campaign. Jerry can stuff and seal 15 envelopes alone in 2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!