Answer: We are 95% confident that the mean income for all residents of this city is between $26700 and $35400.
Step-by-step explanation:
We know that a 95% confidence interval given an interval of values that we can be 95% sure , that it contains the true mean of the population, not 95% of data lies in it.
Given : A researcher is estimating the mean income of residents in a large city. The income variable is usually skewed to the right. She collects a random sample of 25 people.
The resulting 95% confidence interval is ($26700, $35400).
Then, valid conclusion will be : We are 95% confident that the mean income for all residents of this city is between $26700 and $35400.
378% is the correct answer. Divide 280 by 100 to find 1 percent. Then multiply by 135 to find 135%
A: a flow chart would best describe the steps
Answer:
y''=-1.26
Step-by-step explanation:
We are given that 
We have evaluate the second order derivative of y w.r.t. x when x=2 and y=3.
Differentiate w.r.t x
Then , we get




Again differentiate w.r.t.x
Then , we get


Using value of y'


Substitute x=2 and y=3
Then, we get 

Hence,y''=-1.26