Answer:
There is evidence to suggest that postpartum women do not get enough sleep
Step-by-step explanation:
Given that in a recent survey of 151 postpartum women, the folks at the National Sleep Foundation found that the mean sleep time was 7.8 hours, with a standard deviation of 1.4 hours.

(left tailed test at 5% significance)
Mean difference = -0.20
Std error of sample = 
Test statistic t = mean difference/std error =
= -1.76
df = 150
p value one tailed = 0.0402
Since p < alpha, we reject H0
There is evidence to suggest that postpartum women do not get enough sleep
Answer:
Step-by-step explanation:
a)
- p = Total Number of Defects / Sample Size x Number of Samples
- z = Number of standard deviation = 3
- σ = Standard deviation of sampling distribution
- σ = p (1- p) / n = 0.0336 (1- 0.0336) / 300 = 0.0336 x 0.9664 / 300 = 0.0104
- Here, n = number of observations in each sample
- UCL = p+zσ = 0.0336 + 3(0.0104) = 0.0336 + 0.0312 = 0.0648 = 0.065
- LCL = p-zσ = 0.0336 - 0.0312 = 0.0024 = 0.002
b) Hence, Lower control limit cannot be a negative number as percent defective cannot be a negative number. As such, No. Percent of defective records cannot be a negative number.
We are to show that if X ⊆ Y then (X ∪ Z) ⊆ (Y ∪ Z) for sets X, Y, Z.
Assume that a is a representative element of X, that is, a ∈ X. By the definition of union, a ∈ X ∪ Z. Now because X ⊆ Y and we assumed a ∈ X, then a ∈ Y by the definition of subset. And because a ∈ Y, then a ∈ Y ∪ Z by definition of union.
We chose our representative element, a, and showed that a ∈ X ∪ Y implies that a ∈ Y ∪ Z and this completes the proof.
Answer:
A) Sheri has the faster commute by 6.2 miles/hr.
Step-by-step explanation:
Given
John's commute to work
Sheri's commute to work

John's commute to work in miles per hour = 
Sheri's commute to work in miles per hour =
We can see that Sheri has a faster commute.
Difference between the rates =
∴ Sheri has the faster commute by 6.2 miles/hr.
Vineet can conclude that:
B ) the system of equations does not have a solution.