Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Answer:
2.8
Step-by-step explanation:
x2.3, x2.4, 2.8, x2.9, x2.9
The original selling price is found by multiplying 100% by $10 and adding that to the original $10. The logo shirt goes on the sale floor for $20. Each of the next three months, the reduced price is found by multiplying the current sale price by 75%. The tax is found by multiplying 5% by the final discounted price and adding the tax to the final sale price.
Answer:
a) f(-1/2) = -2 is NOT TRUE.
b) f(0) =3/2 is TRUE.
c) f(1) = -1 is NOT TRUE.
d) f(2) = 1 is NOT TRUE.
e) f(4) = 7/2 is TRUE.
Step-by-step explanation:
Here, the given function is 
Now, checking for each values for the given function:
a) Putting x = (-1/2):

and (5/4) ≠ -2
Hence, f(-1/2) = -2 is NOT TRUE.
b)Putting x = 0 :

Hence, f(0) =3/2 is TRUE.
c) Putting x = 1:

Hence, f(1) = -1 is NOT TRUE.
d)Putting x = 2:

and (5/2) ≠ 1
Hence, f(2) = 1 is NOT TRUE.
e)Putting x = 4:

Hence, f(4) = 7/2 is TRUE.