Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast
Answer:
0.125 mole
Explanation:
From Avogadro's hypothesis, we discovered that 1 mole of any substance contains 6.02x10^23 atoms.
The statement above suggests that 1 mole of chromium contains 6.02x10^23 atoms.
Now, if 1mole of of chromium contains 6.02x10^23 atoms,
Then Xmol of chromium contains 7.52x10^22 atoms i.e
Xmol of chromium = 7.52x10^22/6.02x10^23
Xmol of chromium = 0.125 mole
Therefore, 0.125 mole of chromium contains 7.52x10^22 atoms
He person lost 1224.7 grams.
Answer:
The possible structures are ketone and aldehyde.
Explanation:
Number of double bonds of the given compound is calculated using the below formula.

=Number of double bonds
= Number of carbon atoms
= Number of hydrogen atoms
= Number of nitrogen atoms
The number of double bonds in the given formula - 

The number of double bonds in the compound is one.
Therefore, probable structures is as follows.
(In attachment)
The structures I and III are ruled out from the probable structures because the signal in 13C-NMR appears at greater than 160 ppm.
alkene compounds I and II shows signal less than 140 ppm.
Hence, the probable structures III and IV are given as follows.
The carbonyl of structure I appear at 202 and ketone group of IV appears at 208 in 13C, which are greater than 160.
Hence, the molecular formula of the compound
having possible structure in which the signal appears at greater than 160 ppm are shown aw follows.
4.003 is the mass of helium gas