I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!
Answer:
Molarity is 0.04M
Explanation:
First of all, let's determinate the moles of aspirin in that sample
Mass / Molar mass = Moles
360 mg = 0.360 g
0.360 g / 180 g/m = 0.002 moles
This moles that are included in 200 mL of solution, are also in 50 mL.
So molarity is mol/L
50 mL = 0.05 L
0.002 m / 0.05 L = 0.04M
In, 1937 Lawrence, in operating his cyclotron, bombarded a molybdenum-96 foil with deuterium ions (2h), producing for the first time an element not found in nature. He was initially unaware that the radioactivity produced by the "bombarded foil" was not from molybdenum but from a new, artificial element. It was his cooperation with Italian-American physicist <span>Emilio Segrè </span>that allowed the new element to be discovered. The answer is Technetium: Tc
Answer:
We have to add 2.30 L of oxygen gas
Explanation:
Step 1: Data given
Initial volume = 4.00 L
Number of moles oxygen gas= 0.864 moles
Temperature = constant
Number of moles of oxygen gas increased to 1.36 moles
Step 2: Calculate new volume
V1/n1 = V2/n2
⇒V1 = the initial volume of the vessel = 4.00 L
⇒n1 = the initial number of moles oxygen gas = 0.864 moles
⇒V2 = the nex volume of the vessel
⇒n2 = the increased number of moles oxygen gas = 1.36 moles
4.00L / 0.864 moles = V2 / 1.36 moles
V2 = 6.30 L
The new volume is 6.30 L
Step 3: Calculate the amount of oxygen gas we have to add
6.30 - 4.00 = 2.30 L
We have to add 2.30 L of oxygen gas
Explanation:
The given data is as follows.
= 253.4 nm =
(as 1 nm =
)
= 5,
= ?
Relation between energy and wavelength is as follows.
E = 
= 
=
J
= 
Hence, energy released is
.
Also, we known that change in energy will be as follows.

where, Z = atomic number of the given element


0.02 + 0.04 = 
= 
= 4
Thus, we can conclude that the principal quantum number of the lower-energy state corresponding to this emission is n = 4.