An example.
water is H2O
2 hydrogen, 1 oxygen
so the number to the right means how much of what is on the left.
so it looks like 2, because C2, but look at the 3 at the beginning. that means
3 (c2h4)
so 6 carbons, 12 hydrogen
the ratio of c2 to h4 doesn't change it's always 1:2.
but the 3 at the front is a different number relating to how much you have
The percent A by mass for substance AB =<u> 75%</u>
<h3>Further explanation</h3>
Proust states the Comparative Law that compounds are formed from elements with the same Mass Comparison, so that compounds have a fixed composition of elements
Empirical formula is the mole ratio of compounds forming elements.
From Substance AB₂ is 60.0% A by mass.
Let's say that AB₂ mass = 100 gram, then
mass A = 60 gram
mass B = 40 gram : 2 (coefficient in compound AB₂ = 2) = 20 gram
In compound AB:
Total mass = mass A + mass B
Total mass = 60 + 20 grams = 80 grams
Then the percentage of compound A = (60: 80) = 75%
<h3>Learn more</h3>
Grams of KO₂ needed to form O₂
brainly.com/question/2823257
Keywords : percent mass, substance
#LearnwithBrainly
Answer:
well I think the answer is it depends on the friction