Answer:
Solubility indicates the maximum amount of a substance that can be dissolved in a solvent at a given temperature. Such a solution is called saturated,it is calculated by dividing the mass of the compound by mass of the solvent then multiply by the molar concentration.
molar mass of solvent (Agl)= 107.8682 + 126.90447 = 234.77267g/mol
For 0.038M of Nal
molar mass of Nal compound= 22.99 + 126.90447 = 149.89447g/mol
solubility = [ 149.89447 / 234.77267] * 0.038 = 0.024
For 0.05M of AgNO3
molar mass of AgNO3 compound = 107.8682 + 14.01 + 3(16) = 169.8782g/mol
solubility = [169.8782 / 234.77267] * 0.05 = 0.036
For 0.025M of KI
molar mass of KI compound = 39.0983 + 253.8089 = 292.9072g/mol
solublity = [292.9072 / 234.77267] * 0.025 = 0.031
For 0.0125M of Lil
molar mass of Lil compound = 6.941 + 253.8089 = 260.7499g/mol
solubility = [260.7499 / 234.77267] * 0.0125 = 0.014
Therefore the solution with the highest solubility is 0.05M of AgNO3
The number of moles of NaOh that are contained in 65ml of 2.20M solution NaOh in H2o is calculated using the below formula
moles = molarity x volume /1000
that is 65 x2.20 /1000= 0.143 moles
1, Read the entire lab procedure through and make sure it is understandable. 2, Put on safety goggles and an apron. 3, Check the flask for chips and cracks. 4, <span> Use heat-resistant gloves or tongs to swirl the flask.</span>
Answer:
Experimentation is the best way to obtain knowledge.
Explanation:
This is a statement and it is scientific
Answer:
Process manufacturing.
Explanation:
Process manufacturing, a class of manufacturing which is associated with the formulas and the manufacturing of recipes. This type of manufacturing is different from discrete manufacturing as it deals with discrete units and assembly of the components.
<u>
This type of manufacturing is common in food, chemical, beverage, nutraceutical, pharmaceutical, cannabis, and mostly biotechnology industries. In this manufacturing, the relevant factors are the ingredients and the bulk materials rather than the individual units. </u>
<u>Thus, formation of ice is an example of process manufacturing in which different ingredients are added and using recipe of freezing.</u>