Answer:
The 99% confidence interval for the mean peak power after training is [299.4, 330.6]

Step-by-step explanation:
We have to construct a 99% confidence interval for the mean.
A sample of n=7 males is taken. We know the sample mean = 315 watts and the sample standard deviation = 16 watts.
For a 99% confidence interval, the value of z is z=2.58.
We can calculate the confidence interval as:

The 99% confidence interval for the mean peak power after training is [299.4, 330.6]
All transportation (bus, cab, train) are all similarly likely to be selected, and 1 of them must be selected at morning and evening, so we get: P (bus) = P (cab) = P (train) = 1/3. We also have P(no cab in evening) = P(no cab at morning) = 2/3
Now, P(using cab exactly once) = P(cab at morning and no cab in the evening) + P(no cab at morning and cab in the evening)
= P(cab, no cab) + P(no cab, cab)
= 1/3 * 2/3 + 2/3 * 1/3
= 2/9 + 2/9
= 4/9
Probability that Elizabeth uses a cab only once is 4/9.
Answer:
C)
f(–3) = 9
Step-by-step explanation:
Given f(x) = 4x^4 + 5x^3 – 15x^2 – 45
f(-3) means let x = -3
f(-3) = 4(-3)^4 +5(-3)^3 – 15(-3)^2 – 45
=4(81) +5(-27) -15(9) -45
= 324 - 135 - 135 -45
=9
Answer:
I think the table is linear. The total amount after one year is 248 ants.
Step-by-step explanation:
Answer:
a) 15 house with 3 bedrooms
b) 40 ÷ 5 = 8
Step-by-step explanation:
Can you make me the brainliest?