Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N
His average speed is (35m/45s) = 7/9 meters per second.
His average velocity is (30m W + 5m E) / (45s) = 25 m/s West .
a) 6.25 rad/s
The law of conservation of angular momentum states that the angular momentum must be conserved.
The angular momentum is given by:

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Since the angular momentum must be conserved, we can write

where we have
is the initial moment of inertia
is the initial angular speed
is the final moment of inertia
is the final angular speed
Solving for
, we find

b) 28.1 J and 35.2 J
The rotational kinetic energy is given by

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Applying the formula, we have:
- Initial kinetic energy:

- Final kinetic energy:

Answer:
The following equation can be used.
(32°F − 32) × 5/9=C