Answer:
To calculate the Federal Unemployment Tax Act (FUTA) taxes that the employer must pay we have to multiply Aaron's salary times FUTA tax rate:
$24,900 x 0.6% = $149.40
To calculate the State Unemployment Tax Act (SUTA) taxes that the employer must pay we have to multiply Aaron's salary times SUTA tax rate:
$9,900 x 4.7% = $465.30
Answer:
A failure or lack of succession management
Explanation:
The going concern of any business should always be its top priority. This is the reason why every organization should have a good succession planning and management in place.
Succession management is a process of having in place a program that prepares and equips potential leaders with adequate experience and skills to take over from incumbent leaders whenever they are out of service , so that the business can maintain its existence into the future.
In a situation where a succession management is not in place or effective , the death of a leader causes a major setback to the business as can be seen in the question.
Answer:
the cost leadership strategy.
Explanation:
A river barge company can offer cheaper, although slower, per-pound transportation of products to companies when compared with transportation by air, truck, or rail. The river barge company should first target customers whose companies use the cost leadership strategy.
A cost leadership strategy is a business strategy which is aimed at using the lowest cost of production and operation in a business.
Hence, river barge company cheaper, although slower, per-pound transportation as against the use of air, truck, or rail which would be more expensive.
Crises that are caused by volatile international financial flows are in large part PAYMENT advances in technology coupled with GREATER openness in financial market. This is because, financial capital is very volatile and technological advances has enhanced this volatility. Lack of transparency and poor and corrupted governance can intensify the crises.
Answer:
$7,750
Explanation:
The computation of the net income for the first year is shown below:
but before that following calculations needed
The Cost of production is
= Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead
= $11,625 + $11,000 + $10,000
= $32,625
The Unit product cost is
= $32,625 ÷ 7,250 units
= $4.50 per unit
Now
Cost of goods sold = Number of units sold × cost per unit
= 4,500 units × $4.50
= $20,250
And, finally
Net Income = Sales revenue - COGS - general, selling, and administrative expenses
= (4,500 units × $7) - $20,250 - $3,500
= $7,750