The velocity would switch on the cars
The molar latent enthalpy of boiling of iron at 3330 K is ΔH = 342
10^3 J.
<u>Explanation:</u>
Molar enthalpy of fusion is the amount of energy needed to change one mole of a substance from the solid phase to the liquid phase at constant temperature and pressure.
d ln p = (ΔH / RT^2) dt
(1/p) dp = (ΔH / RT^2) dt
dp / dt = p (ΔH / RT^2) = 3.72
10^-3
(p) (ΔH) / (8.31) (3330)^2 = 3.72
10^-3
ΔH = 342
10^3 J.
Answer:
A wavelength is a measure of distance between two consecutive crests or trough. So , the unit of wavelength is same as unit of distance. I.e metre
Answer:
Explanation:
Force = Mass * acceleration due to gravity.
Given
Mass of the paratrooper = 57kg
Acceleration due to gravity = 9.81m/s²
Required
Force pulling him down
Substitute unto formula;
F = 57 * 9.81
Force = 559.17 N
Hence the force pulling him down is 559.17N
Answer:
a) Fc = 4.15 N, Fi = 435.65 N, (F1)a = 640 N, and F2 = 239.6 N,
b) Ha = 1863.75 N, nfs = 1 , length = 11.8 mm
Explanation:
Given that:
γ= 9.5 kN/m³ = 9500N/m3
b = 6 inches = 0.1524 m
t = 0.0013 mm
d = 2 inches = 0.0508 m
n = 1750 rpm

L = 9 ft = 2.7432 m
Ks = 1.25
g = 9.81 m/s²
a)







b)


dip = 