answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ganezh [65]
2 years ago
13

Uri shared 6/8 of his orange with a friend. uri ste the rest so how much of the orsnge did he eat

Mathematics
2 answers:
Klio2033 [76]2 years ago
6 0
He ate 1 - 6/8 which is 2/8, or 1/4 of an orange.
Molodets [167]2 years ago
3 0
He ate 2/8 or 1/4 if the orange
You might be interested in
Natalia is writing a recursive formula to represent the sequence 8,12,18,27 what value should she use as the common ratio in the
Marrrta [24]
Common ratio = second term / first term = 12 / 8 = 1.5
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How is (s-t)(s/t) equivalent to (s^2/t) -s
tigry1 [53]
(s-t)\cdot\dfrac{s}{t}=s\cdot\dfrac{s}{t}-t\cdot \dfrac{s}{t}=\dfrac{s^2}{t}-s
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following best describes the figure?
stira [4]

Answer:

a convex nonagon

Step-by-step explanation:


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
**WARNING** IF YOU ANSWER THIS QUESTION INCORRECTLY OR TRY TO ANSWER WITH FOOLISHNESS YOU WILL GET REPORTED
frozen [14]

The solution is attached as a word file.

Download doc
3 0
2 years ago
Tracie rides the bus home from school each day. The graph represents her distance from home relative to the number of minutes si
Semmy [17]

Step-by-step explanation:

Tracie’s bus travels towards her home at an average speed of StartFraction one-half EndFraction mile per minute.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 16x^2-24x+7=0 equation and/or inequalities
    12·2 answers
  • A spinner is divided into five equal sections numbered 1 through 5. Predict how many times out of 240 spins the spinner is most
    14·1 answer
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for $0.90
    6·1 answer
  • Four spinners with distinct sections of equal area are spun 40 times. Which spinner is most likely to produce actual results clo
    5·2 answers
  • If x2 + mx + m is a perfect-square trinomial, which equation must be true?
    5·2 answers
  • Mary weighs n kg while her sister weighs 15 kg less. How many times is Mary heavier than her sister?
    10·2 answers
  • Cindy bought a new lamp for $40.00. She later saw the lamp on sale for 25% less than what she had originally paid. What was the
    8·1 answer
  • Witch number is farthest from 2 on a number line
    11·1 answer
  • If the end behavior is increasing to the left, what might be true about the function? Select all that apply.
    6·1 answer
  • Multiple 7/9 to the sum of 8 3/7 and 5 11/14
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!