Answer:
the first and last one apply
Step-by-step explanation:
just did it on edu
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Answer:
130
Step-by-step explanation:
Given the equation of the relation as c(h) =50 +20 h where c(h) is the total cost for h hours and h is the number of hours of use, then to find the cost of jet ski if 4 hours were used will be;
c(h)=50 +20 h
c(4)=50 +20*4
c(4)=50 +80
=130