answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
2 years ago
14

Factor the expression 28r+42s-35

Mathematics
1 answer:
SIZIF [17.4K]2 years ago
3 0

Answer:7(4r+6s-5)

Step-by-step explanation:

The GCF is 7

You might be interested in
A freight company has shipping orders for two products. The first product has a unit volume of 10 cu ft, and it weighs 50 lbs. T
Lady_Fox [76]

Answer:

116 units of the first product

380 units of the second product

Step-by-step explanation:

Product 1 has a unit volume of  10 cu ft

Product 2 has a unit volume of 3 cu ft

The truck has 2300 cu ft of space

Product 1 weighs 50 lbs

Product 2 weighs 40 lbs

The truck can carry 21000 lbs

Let X be the units of product 1

Let Y be the units of product 2

The given information can be expressed as:

10X+3Y=2300...(1)

50X+40Y=21000...(2)

Solving the system of equations:

10X+3Y=2300...(1)

10X=2300-3Y

X=(2300-3Y)/10

Substituting X in (2) we have:

50X+40Y=21000

50[(2300-3Y)/10]+40Y=21000

50[(2300/10)-(3Y/10)]+40Y=21000

50[230-(3Y/10)+40Y=21000

11500-(150Y/10)+40Y=21000

11500-15Y+40Y=21000

11500+25Y=21000

25Y=21000-11500

25Y=9500

Y=380

Substituting Y in (1) we have:

10X+3Y=2300...(1)

10X+3(380)=2300

10X+1140=2300

10X=2300-1140

10X=1160

X=116

So 116 units of the first product and 380 units of the second product can be transported in a single shipment with one truck.

8 0
2 years ago
Match each set of prices with the correct percent of increase or decrease.
cricket20 [7]
<span>Take the
(original price - new price)/original price
then multiply by 100
If it is a positive number, it is a decrease.
If it is a negative number, it is an increase.

original price: $63.00
new price: $56.07
11% decrease

</span><span>original price: $12.25
new price: $13.23
</span><span>8% increase
</span>
<span>original price: $98.00
new price: $108.78
</span>11% increase

<span>original price: $37.50
new price: $34.50
8% decrease</span>
7 0
1 year ago
On Sunday Sheldon bought 3 and 1/2kg of plant food. He used 1 and 2/3kg on his strawberry plants and used 1/4kg for his tomato p
notsponge [240]

The remaining plant food is: 1 7/12 kg

Step-by-step explanation:

Given

Total Plant food = 3 1/2 kg

Plant food used on Strawberry Plants = 1 2/3 kg

Plant food used on tomato Plants = 1/4 kg

We will first calculate the total food plant used and then subtract the used plant food from the total plant food.

So,

Total\ Plant\ Food\ used=1\frac{2}{3}+\frac{1}{4}\\=\frac{5}{3}+\frac{1}{4}\\=\frac{20+3}{12}\\=\frac{23}{12}

Now,

Left\ Food\ Plant=3\frac{1}{2}-\frac{23}{12}\\=\frac{7}{2}-\frac{23}{12}\\=\frac{42-23}{12}\\=\frac{19}{12}\\=1\frac{7}{12}

The remaining plant food is: 1 7/12 kg

Keywords: Division, Fractions

Learn more about fractions at:

  • brainly.com/question/3126500
  • brainly.com/question/3306327

#LearnwithBrainly

7 0
2 years ago
Dino has 14 coins and 2 one dollar bills which describes the relationship between the coins and the dollar bills?
kakasveta [241]

Answer:

All together Dino has 2 dollars and 14 cents.

Step-by-step explanation:

I hope this helps. Sorry if I am wrong.

5 0
2 years ago
suppose you could make a single "lump sum" deposit of $3679, in an investment that provides an annual percentage rate(apr) of 4%
yaroslaw [1]

Answer:

\$5,698.30  

Step-by-step explanation:

The compound interest formula is equal to  

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}  

where  

A is the Final Investment Value  (future value)

P is the Principal amount of money to be invested  

r is the rate of interest  in decimal

t is Number of Time Periods  

n is the number of times interest is compounded per year

in this problem we have  

t=11\ years\\ P=\$3,679\\ r=4\%=4/100=0.04\\n=365  

substitute in the formula above

A=3,670(1+\frac{0.04}{365})^{365*11}  

A=\$5,698.30  

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A cosmetics company that makes small cylindrical bars of soap wraps the bars in plastic prior to shipping. Find the surface area
    10·2 answers
  • Christina will be retiring next month from her job after 35 years as a school bus driver. Over the last 35 years, Christina’s an
    10·2 answers
  • Laura bought a rectangular rug for her living room it measures 9 feet long and 8 feet wide what is the area of her rug
    7·2 answers
  • What is the volume of a 90' x 20' x 12' house?
    8·2 answers
  • Instructions:Select the correct answer from each drop-down menu. The sides of ∆ABC are 30 units, 40 units, and 60 units long. Th
    8·1 answer
  • The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 56 gm. A random sample
    15·1 answer
  • A) Find the coordinates of the points of intersection of the graphs with coordinate axes: b y=−2x+4
    7·1 answer
  • Amad was curious if triangles \triangle ABC△ABCtriangle, A, B, C, and \triangle EDF△EDFtriangle, E, D, F were congruent. He was
    7·1 answer
  • Which diagram represents the postulate that states exactly one line exists between any two points?
    9·2 answers
  • A landscaper wants to find the answer to the question “How much time do people in Raleigh, North Carolina, spend doing yard work
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!