Rule of 72 says to divide 72 by the rate of return and that will be the number of years an investment will double
so 72 / 9.6 = 7.5 years to double
7.5 * 2 = 15 years
18-3 = 15
the answer is: <span>Yes, the $15,000 will double each 7.5 years. In 15 years, it will double twice.</span>
Answer:The answer is B !
Step-by-step explanation:
The mean is 36 and the standard deviation is 5.02.
The mean is given by
μ = np = 120*0.3 = 36.
The standard deviation is given by
σ = √(n*p*(1-p)) = √(120*0.3*0.7) = √25.2 = 5.02.