Answer:
(5.4k+7.9m+8.1n) centimeters
Step-by-step explanation:
Given the side length of a triangle;
S1 = (1.3k+3.5m) cm
S2 = (4.1k-1.6n) cm
S3 = (9.7n+4.4m) cm
Perimeter of the triangle = S1+S2 + S3
Perimeter of the triangle = (1.3k+3.5m) + (4.1k-1.6n) + (9.7n+4.4m)
Collect the like terms;
Perimeter of the triangle = 1.3k+4.1k+3.5m+4.4m-1.6n+9.7n
Perimeter of the triangle = 5.4k+7.9m+8.1n
Hence the expression that represents the perimeter of the triangle is (5.4k+7.9m+8.1n) centimeters
Answer:
amount of pepper required= 7.5 tsp
amount of garlic powder required = 30 tsp
Step-by-step explanation:
Given,
amount of salt used for small batch of the recipe = 2 tsp
amount of pepper used for small batch of the recipe = 1 tsp
amount of garlic powder used for small batch of the recipe = 4 tsp
amount of salt used for the larger batch = 15 tsp
= 2 x 7.5 tsp
= amount of salt used for small batch the recipe x 7.5
So,
the amount of pepper needed for the larger batch= 7.5 x amount of pepper used for the small batch of recipe
= 7.5 x 1 tsp
= 7.5 tsp
the amount of garlic powder needed for the larger batch= 7.5 x amount of garlic powder used for the small batch of recipe
= 7.5 x 4 tsp
= 30 tsp
Answer:
Check Explanation
Step-by-step explanation:
A) The null hypothesis would be that the proportion of newly hired candidates that are not white is not significantly different from the proportion of the applicants that are not white & there is no significant evidence that the company's hiring practices are discriminatory.
Mathematically,
H₀: μ₀ = 0.53
And the alternative hypothesis would be that there is a significant difference between the proportion of newly hired candidates that are not white is not significantly different from the proportion of the applicants that are not white. More specifically, that the proportion of newly hired candidates that are not white is significantly less than the proportion of applicants that are not white & there is significant evidence that the company's hiring practices are indeed discriminatory.
Mathematically,
Hₐ: μ₀ < 0.53
B) The two errors that can come up in this hypothesis testing include -
Type I error: We reject the null hypothesis because we obtain that the proportion of newly hired candidates that are not white is significantly less than the proportion of applicants that are not white and conclude that there is indeed significant evidence that the company's hiring practices are discriminatory when in reality, there is no significant difference and hence, no discrimination.
Type II error: We accept the null hypothesis (fail to reject the null hypothesis) because we obtained that there is no significant difference between the proportion of newly hired candidates that are not white & th proportion of applicants that are not white and conclude that there is no discrimination in the company's hiring practices when in reality, there is significant difference in the stated proportions above and significant evidence that there is indeed significant evidence that the company's hiring practices are discriminatory.
C) The power of the test increases as the significance level reduces. This is because t-statistic increases as significance level reduces.
D) The standard error of the mean used in computing the t-score is given as
σₓ = (σ/√n)
It is evident that as the value of n increases, the standard error reduces and this widens the effect of the test, hence, the power of the test increases.
Hope this Helps!!!
Ahmed travel
miles in 5 days walking to school and back.
Step-by-step explanation:
Distance from house to school =
miles
Distance from school to house =
miles
Total distance in 1 day = 
Total distance in 1 day = 
Distance traveled in 5 days = 
Distance traveled in 5 days = 
Ahmed travel
miles in 5 days walking to school and back.
Keywords: fraction, addition
Learn more about fractions at:
#LearnwithBrainly
Answer:
Step-by-step explanation:I divided 4 an 20 an I got 5