<span>Avogadro's number
represents the number of units in one mole of any substance. This has the value
of 6.022 x 10^23 units / mole. This number can be used to convert the number of
atoms or molecules into number of moles. We calculate as follows:
</span>1.40x10^23 molecules of N2 ( 1 mol / 6.022 x 10^23 molecules ) ( 28.02 g / mol ) = 6.51 g N2
First, we write the half equations for the reduction of the chemical species present:
Cu⁺² + 2e → Cu; E° = 0.34 V
Ni⁺² + 2e → Ni; E° = - 0.23 V
In order to determine the potential of the cell, we find the difference between the two values. For this:
E(cell) = 0.34 - (-0.23)
E(cell) = 0.57 V
The second option is correct. (The difference in values is due to different values in literature, and it is negligible)
<span>When an ice cube is placed on a kitchen counter, heat will flow from the ice cube to the counter, causing the molecules in the counter to move more slowly. The molecules of the counter move more slowly because the heat transferred to them from the ice has reduced their kinetic energy.</span>
Isomers are the compounds having same molecular formula but different structural formula.
Since, molecular formula is isomers are same, they have same mass.
Now, <span>methyl ethanoate is an isomer of propanoic acid, hence they have same mass.
</span>∴ Molecular mass of propanoic acid = 74.1 amu or 74.1 g/mol<span>
</span>
Answer D. Follow Le Chatelier's principle.