Answer: 13.375% per year
Explanation:
1) Depreciation is the loss of value: $ 20,000.00 - $ 14,650.00 = $ 5,350
2) The percent of depreciation is amount of the depreciation divided by the value of the car when purchased, times 100.
That is (5,350 / $ 20,000) * 100 = 26.75 %
2) The rate is percent of depreciation per year:
depreciation rate = % of depreciation / number of years = 26.75% / 2 = 13.375% per year.
Μ = 500, population mean
σ = 110, population stadard deviation
The given table is
z 0.00 0.25 0.35 0.45 1.00 1.26 1.35 1.36
P 0.5000 0.5987 0.6368 0.6736 0.8413 0.8961 0.9115 0.9131
Range of random variable is X = [350, 550].
Calculate z-score for x = 350.
z = (350 - 500)/110 = -1.364
From the given tables,
The probability at x = 350 is
1 - 9131 = 0.0869
Calculate the z-score for x = 550.
z = (550 - 500)/110 = 0.454
From the given tables,
The probability at x = 550 is 0.6736
The probability that x =[350,550] is
0.6736 - 0.0869 = 0.5867
Answer: 0.5867 (or 58.7%)
Answer:
Width of the arch = 105 m
Step-by-step explanation:
Function representing the width of the arch,
f(x) = -0.016(x - 52.5)² + 45
where x = width of the base of the arch or horizontal distance from arch's left end
f(x) = vertical distance of the arch
From the given quadratic function, vertex of the parabola is (52.5, 45).
Coordinates of the vertex represents,
Height of the arch = 45 m
Half of the horizontal distance from the left end = 52.5 m
Therefore, width of the bridge = 2(Half the width of the bridge from left end) = 2×52.5
= 105 m
Therefore, given bridge is 105 m wide.
Given:
- The table of typical hours worked by employees at a company
- salaried employee makes $78,000 per year
- hourly employees get $26 per hour and $39 per hour when they work more than 40 hours.
To Find: Which payment option to recommend to a new employee.
Solution: I would recommend being a salaried employee.
Explanation:
We begin by calculating the typical number of hours worked per week.
Adding up the hours from the table, we have
.
The payment for an hourly employee must be calculated as $26 per hour for working till 40 hours, and $39 per hour when they work more than 40 hours.
So, the payment for 47 hours of work per week will be
dollars.
As there are 52 weeks in a year, the yearly payment for an hourly emplyee would be
. That is, an hourly employee would earn $68276.
On the other hand, we are given that a salaried employee makes $78000 per year which is more money than what an hourly employee makes for the same amount of work.
Therefore, I would recommend a new emplyee to be paid a salary rather than work on an hourly basis.