The element with the nlx notation of 5d2 in the periodic table is hafnium with a symbol of hf. It is a chemical element and has an atomic number 72. H<span>afnium chemically resembles zirconium and is found in many zirconium minerals but it is a complete contrast of zirconium which is also chemically similar to hafnium.</span>
2C3H6 (g) + 2NH3 (g) + 3O2 (G) -> 2C3H3N (g) + 6H2O (g)
First off.. not a chem board.. but n e way.
This is a limiting reagent problem.
set it up as a DA problem.(Dimension Analysis)
Start with what you want.
you want Grams of acrylonitrile (C3H3N)
so start with that (Using ACL in place of Acrylonitrile.. just for ease of typing)
(g) = (53 g of ACL/1mol ACL) (2 mols ACL/2 mol C3H6)/ (1mol C3H6/42 grams) (15.0 grams)
solve that you wiill get grams of Acrylonitrile created by 15 grams oc C3H6 = 18.9g
Same setup for the two other reactants.
so i did it and for
oxygen I got 11.04 grams
and for Ammonia i got 15.29 grams
So the most you can make is 11.04 grams because if you have ot make any more .. you will have to get more O2 .. but since you have only 10 grams of it .. that is the most u can make in this reaction.
Both the other reactants are in excess.
rate brainliest pls
I believe that the answer is A) All Nitrogen atoms have 7 protons
3 H2SO4 + 2 Al(OH)3 → Al2(SO4)3 + 6 H2O
(2.14 g Al(OH)3) / (78.0036 g Al(OH)3/mol) x (3 mol H2SO4 / 2 mol Al(OH)3) / (0.210 mol/L H2SO4) =
0.19596 L = 196 mL H2SO4
<span>the pH of a 0.050 M triethylamine, is 11.70
</span>
For triehtylamine,

, the reaction will be

and we know, pH = -log[H+] and pOH = -log[OH-]
Also, pOH + pH = 14
Now, the Kb value = 5.3 x 10^-4
And
![kb = \frac{( [( C_{2}H_{5})_{3}NH^{+} ]* OH^{-} )}{[( C_{2}H_{5})_{3}N]}](https://tex.z-dn.net/?f=kb%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%28%20%5B%28%20C_%7B2%7DH_%7B5%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%20%5D%2A%20%20OH%5E%7B-%7D%20%29%7D%7B%5B%28%20C_%7B2%7DH_%7B5%7D%29_%7B3%7DN%5D%7D%20)
thus, [OH-] =(5.3 ^ 10-4) ^2 / 0.050
=0.00516 M
Thus, pOH = 2.30
pH = 14 - pOH = 11.7