Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
Answer:
m= -12
Step-by-step explanation:
-15m-30=-12m+6
-3m=36
m=-12
Answer:
oops sorry accidental click i don't know how to get out sorry for letting you down
Step-by-step explanation:
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
12
Recall the important identities:
i)

, the difference of squares formula.
ii)

, for any angle x.
Then,
from i)

then, from ii), we have

Answer: cos(theta)