ΔH(reaction) = ΔH(formation of products) - ΔH(formation of reactants)
ΔH(reaction) = ( 1*ΔH(Pb(s)) + 1*ΔH(CO2(g)) ) - ( 1*ΔH(PbO(s)) + 1*ΔH(CO(g)) )
ΔH(reaction) = ( 0 + -393.5 ) - ( ΔH(PbO(s)) + -110.5 )
ΔH(reaction) = -283 - ΔH(PbO(s))
-131.4 = -283 -ΔH(PbO(s))
ΔH(PbO(s)) = -151.6 kJ
So, the best answer is A.
Best Answer
1 mole of a substance contains 6.022x10^23 "units" of that substance.
So 0.187 mol of Na+ is 1.13x10^23 ions (6.022x10^23 x 0.187).
Table salt (NaCl) is a compound. Every molecule of table salt has the same properties as every other molecule of table salt because they all have one sodium (Na) atom and one chlorine (Cl) atom. This is referred to as fixed composition.
Hope this helps! Please correct me if I'm wrong :)
The reaction that is a double displacement reaction is the final one. Between Pb(NO3)2 and HCl.
<span>Cu⁺ is the only one of the ions in the list that will show 8 electrons in a d sublevel....its configuration will be Ar| 4s² 3d⁸
hope this helps</span>