You do not make any sense. can you restate your question please
The answer is £16265.28
That should be correct
A.) 50.45m + 60 = 57.95m
b.) 50.45m + 60 = 57.95m
60 = 57.95m - 50.45m
60 = 7.50m
60 / 7.50 = m
8 = m.....so the cost will be the same at 8 months
Answer:
The correct option is;
(B) Yes, because sampling distributions of population proportions are modeled with a normal model.
Step-by-step explanation:
Here we have the condition for normality being that where we have a population with a given mean and standard deviation, while a sufficiently large sample is drawn from the population while being replaced, the distribution of the sample mean p will be distributed normally according to central limit theorem.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=