rule says that 28 % of your total income should be spent on Housing finances and 36 % of your gross total income should be spend for Debts.
Annual Salary = $ 60,750
Maximum mortgage payment=28% of $ 60,750

Maximum ,mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $60,750= $ 1,701.00→→→Option (C)
68 + (x / 54) = 72 68 + (x / 54) • 54 = 72 • 54 68 + x = 72 • 54 68 + x = 3,888 68 + x - 68 = 3,888 - 68 x = 3,888 - 68 x = 3,820 I'm pretty sure this is right. Good luck!
we can use formula

where
fL is listener frequency
fs is siren frequency
va is the speed of sound in air
vs is police car speed
so, we have



now, we can change it into m/s


now, we can plug it

..............Answer
Answer : The speed of both planes is 61.25 mph and 18.75 mph respectively.
Explanation:
Let the speed of first plane be x mph
Let the speed of second plane be y mph
Since we have given that difference of speeds is 80 mph
i.e. x - y= 80 (
1)
Distance between two planes = 3400 miles
As they are flying towards each other i.e. they are in the opposite direction.
So, Relative speed will be the sum of their speeds i.e.
Relative speed = x + y
And we know speed = 
Speed= 
⇒ Speed = 42.5 mph
Hence, Relative speed becomes 42.5 mph
⇒ x+y=42.5 (
2)
Now, by using the elimination method of solving the system of equation, we have ,
x= 61.25 mph
and y = 18.75 mph
Answer:
3.88
Step-by-step explanation:
y = 23.28/6 x
y = 3.88 x
so, the constant of proportionality is 3.88