answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
2 years ago
11

Jenna’s method: Mia’s method:

Mathematics
2 answers:
boyakko [2]2 years ago
5 0

Answer:

Mia's method have one advantage that the steps became less than Jenna's method.          

Step-by-step explanation:

Jenna’s method :

5(30 + 4)

=(5)(30) + (5)(4)

=150 + 20

=170

Mia’s method :

5(30 + 4)

=(5)(34)

=170

To find : Explain why both Jenna and Mia arrived at the same answer and the advantage of one method over the other ?

Solution :

The method of both were different but correct.

One apply distributive property and other apply direct calculation.

So, both Jenna and Mia arrived at the same answer

But Mia's method have one advantage that the steps became less than Jenna's method.

lbvjy [14]2 years ago
5 0

Answer:

Both methods multiplied 5 and 34, but Jenna’s method used the distributive property to simplify the multiplication so she could do the math mentally. Mia’s method would require more complex multiplication.

Step-by-step

You might be interested in
6 points Emily’s family needs to rent a moving truck to move their belongings to a different house. The rental cost for Trucks-A
Alexxx [7]

Answer/Step-by-step explanation:

Equation to represent the daily rental cost for each type of truck can be written as follows:

Daily rental cost for Trucks-A-Lot = 42 + 0.72m

Daily rental cost for Move-in-Truckers = 70 + 0.12m

Where, m = Emily's mileage

To determine the number of miles for which the truck cost the same amount, set both equations equal to each other and solve for m.

42 + 0.72m = 70 + 0.12m

Collect like terms

0.72m - 0.12m = 70 - 42

0.6m = 28

Divide both sides by 0.6

\frac{0.6m}{0.6} = \frac{28}{0.6}

m = 46.7

At approximately 47 miles, both trucks would cost the same amount.

Check:

Daily rental cost for Trucks-A-Lot = 42 + 0.72m

Plug in the value of x = 47

= 42 + 0.72(47) = $75.84 ≈ $76

Daily rental cost for Move-in-Truckers = 70 + 0.12m

Plug in the value of x = 47

= 70 + 0.12(47) = $75.64 ≈ $76

7 0
2 years ago
baker has 5\dfrac145 4 1 ​ 5, start fraction, 1, divided by, 4, end fraction pies in her shop. She cut the pies in pieces that a
kupik [55]

Answer:

The answer is "She cut a total of 42 pieces of pie".

Step-by-step explanation:

Given :

Total pie=  5 \frac{1}{4}

cut pie = \frac{1}{8}

The number of pieces of the pie she has=?

Solve the mixed fraction value:

\to 5 \frac{1}{4}= \frac{21}{4}

If she cuts the pieces into the entire pie, that is  = \frac{1}{8}  

So, the equation is:

\to \frac{21}{4} = \frac{1}{8} \times x

\to x= \frac{21 \times 8}{4}\\\\ \to x= 21 \times 2\\\\ \to  x=42

7 0
2 years ago
The width of a rectangle is the length minus 3 units. The area of the rectangle is 54 units. What is the width, in units, of a r
saul85 [17]

Width of the rectangle is 9 units

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Let the width of the rectangle be x. Then the length = x - 3. Find dimensions of the rectangle if its area = 54 sq. units

Area of the rectangle = length × width

54 = x (x - 3)

54 = x² - 3x

x² - 3x - 54 = 0

x² + 6x - 9x - 54 = 0 (Using Product Sum rule to factorize)

x(x + 6) - 9(x + 6) = 0

(x + 6)(x - 9) = 0

x = -6, 9 (negative value is neglected)

x = 9 units

4 0
2 years ago
Compare a pay increase to the inflation rate. Assume that the inflation rate for the past year was 4 percent. You are worried th
Hoochie [10]

The New pay in current year is = $ 2225

The old pay in the last year was = $ 2176

percentage (%) increase formula = (new value- old value ) *100 / old value

which becomes,,

\frac{2225-2176}{2176} *100

which equals to 2.3% .

Hence, the average net pay per month increased is  2.3% .



8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tonya is twice Kevin's age. In three years, Tonya will be 17. And in another three years, Uncle Rob will be three times Tonya’s
zhuklara [117]
To find Kevin's age, subtract 17 by 3 to find how old Kevin is, which is 7. Then, to find Uncle rob's age, add 17 plus 3 to get 20, then multiply that by 3 to see how old Uncle Rob will be, which is 60.Then, subtract 6 from 60 to get 54.The final answer is that Kevin is 7 years old, and Uncle Rob is 54 years old. Hope this helps!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Food Express is running a special promotion in which customers can win a free gallon of milk with their food purchase if there i
    9·1 answer
  • An old rectangular tank with length 0.3 m could hold 154 L of water. A new similar tank has a length of 1.5 m. What is the capac
    11·2 answers
  • Eleni bought 3 packs of crayons. She then found 3 crayons in her desk Eleni now has 24 crayons. How many crayons were in each pa
    11·1 answer
  • Abdul is making a map of his neighborhood. He knows the following information: His home, the middle school, and high school are
    12·2 answers
  • 1. Natasha invests £250 in a building society account. At the end of the year her account is credited with 2% interest. How much
    8·1 answer
  • There are 210210210 students in a twelfth grade high school class. 909090 of these students have at least one sister and 1051051
    10·1 answer
  • Ariele is hiking down into the canyon. She starts at the rim and hikes down 55 feet in 234 minutes. If she continues at this rat
    13·1 answer
  • 3. Solve 2log4y - log4 (5y - 12) = 1/2<br>​
    11·1 answer
  • Anyone know this one??
    14·1 answer
  • Henri bought 3 jars of spaghetti sauce. He used a coupon that reduced the cost of each jar by $0.75. If he paid $6.72 altogether
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!