Hey there!
D = m / V
0.775 = m / 50.0
m = 0.775 * 50.0
m = 38.75 g
Answer: c. Splitting atoms bump into neighboring atoms.
Option A. Kidneys.
Excess water, salt, uric acid and other chemicals are wastes that kidneys filter and discard through urine.
Answer:
119.9 pound
Explanation:
Given data:
Density of gasoline = 0.749 g/mL
Volume of gasoline = 19.2 gal (19.2× 37854 =72679.9 mL)
Mass = ?
Solution:
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we will put the values in formula:
d = m/v
0.749 g/mL = m/ 72679.9 mL
m = 54437.25 g
gram to gallon:
54437.25/ 454
m = 119.9 pound
Answer: 2s and 2p
Explanation: Carbon is an element with atomic number of 6 and thus contains 6 electrons. The electrons are filled in order of increasing energies and follows Afbau's rule.The electrons are singly filled first in each orbital having same spin, then only pairing occurs. This rule was known as Hund's Rule.
The valence electrons are the electrons which are present in last shell. Thus valence electrons are 4, two in s and 2 in p orbitals.
