The age of painting was determined from the decay kinetics of the radioactive Carbon -14 present in the painting sample.
Given that the half life of Carbon-14 is 5730 years.
Radioactive decay reactions follow first order rate kinetics.
Calculating the decay constant from half life:
λ
=
= 
Setting up the radioactive rate equation:

Where 

k = decay constant = 

ln 0.125 = 
-2.079=
t=
= 17185 years
t = 17185 years
Therefore age of the painting based in the radiocarbon -14 dating studies is 17185 years
The first ionization energy of a known element is the energy
it needs to remove its highest energy or outermost electron. It is done to make
a neutral atom be a positively charged ion. The first ionization energy of neon
as a chemical equation is this:
Ne (g) -> Ne+ (g) + e-
Answer: The workdone W = 505J
Explanation:
Applying the pressure-volume relationship
W= - PΔV
Where negative sign indicates the power is being delivered to the surrounding
W = - 1.0atm * ( 5.88 - 0.9)L
= - 1.0atm * (4.98)
W = -4.98 atmL
Converting to Joules
1atmL = 101.325J
-4.98atmL = x joules.
Work done in J = -4.98 * 101.325
W= -505J
Therefore the workdone is -505J
The first step in the reaction is the double bond of the Alkene going after the H of HBr. This protonates the Alkene via Markovnikov's rule, and forms a carbocation. The stability of this carbocation dictates the rate of the reaction.
<span>So to solve your problem, protonate all your Alkenes following Markovnikov's rule, and then compare the relative stability of your resulting carbocations. Tertiary is more stable than secondary, so an Alkene that produces a tertiary carbocation reacts faster than an Alkene that produces a secondary carbocation.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
An example.
water is H2O
2 hydrogen, 1 oxygen
so the number to the right means how much of what is on the left.
so it looks like 2, because C2, but look at the 3 at the beginning. that means
3 (c2h4)
so 6 carbons, 12 hydrogen
the ratio of c2 to h4 doesn't change it's always 1:2.
but the 3 at the front is a different number relating to how much you have